Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Opole: nie tylko chleb

Kiedy zaczyna brakować na jedzenie, żarty się kończą. Gdzie szukać pomocy? Jednym z miejsc, gdzie potrzebujący otrzymują wsparcie, jest jadłodajnia prowadzona w Opolu przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh).

– Dużo osób zmaga się z problemami. Brakuje im pieniędzy na cukier, herbatę, a nawet chleb. Przychodzą do nas nie tylko osoby bezdomne, ale także ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej – wyjaśnia Magdalena Sykuła, koordynatorka projektu. – Czasem przyczyną jest choroba, czasem po prostu brak pracy. Potrzebujący udają się po pomoc do MOPR-u, a ośrodek weryfikuje ich sytuację i kieruje do nas.

Jadłodajnia prowadzona przez ChSCh przy ul. Niedziałkowskiego działa od sześciu miesięcy. Wydawanie posiłków finansuje urząd miasta.

Ciepła zupa, chleb – na to codziennie mogą liczyć osoby zgłaszające się po pomoc. Oprócz tego dodatkowe wsparcie – darmowe produkty żywnościowe z unijnego programu. Dystrybuuje je filia ChSCh w Opolu. Po ich odbiór zgłaszający się do jadłodajni także są kierowani przez MOPR. Dzięki temu co miesiąc otrzymują np. konserwy, ryż czy makaron.

Pani Marzena (1) przychodzi, by pomóc choremu mężowi. On nie może pracować ze względu na chorobę, ona – bo opiekuje się nim. Skromny zasiłek wystarcza praktycznie tylko na zakup leków. Za co opłacić rachunki? Za co kupić jedzenie? Darmowy, ciepły posiłek stanowi dla niej duże wsparcie.

– Około 70% korzystających z jadłodajni to osoby bezdomne. Kilka z nich stało się naszymi wolontariuszami i pomaga przy wydawaniu żywności przez naszą opolską filię. Angażują się w rozładunek żywności czy przygotowywanie paczek żywnościowych. To sprawia, że czują się potrzebni innym ludziom – mówi Magdalena Sykuła.

W punkcie ChSCh jest stołówka, w której można spokojnie zjeść, można też porozmawiać – spotkać kogoś, kto ma podobne problemy. To także ważny element pomocy prowadzonej przez jadłodajnię w Opolu.

Według najnowszych danych GUS (opublikowanych 29 maja) ponad 2 mln Polaków żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, co oznacza, że grozi im głód i niedożywienie. W województwie opolskim takich osób jest prawie 50 tys. (2)

(aw)

Przypisy:

1. Imię zostało zmienione.

2. Na podstawie danych z http://stat.gov.pl/gus/5840_908_PLK_HTML.htm oraz http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/WZ_ubostwo_w_polsce_2012.pdf.

Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij